Alexandrit

20.08.2022

TVRDOST- 8,5-9 Moh`s stupnice

Alexandrit je obchodný názov pre chryzoberyl meniaci farbu. Zvláštnosťou tohto kameňa je jeho zmena farby, čistý chryzoberyl vykazuje malú alebo žiadnu zmenu farby, keď sa kameň prenesie z denného svetla na umelé svetlo, zatiaľ čo alexandrit áno.

Alexandrit je mineralogicky chryzoberyl s vysokou tvrdosťou 8,5 a vysokou hustotou 3,75. Z chemického hľadiska je to spojenie medzi oxidom hlinitým korundom a kremičitanom berýliom berylu, teda okrem iného smaragdom. Farba tohto drahokamu pochádza zo železa a chrómu.

Objavili ho až v roku 1830 v Rusku pri meste Jekaterinburg a na počesť cára Alexandra II. ho pomenovali "Alexandrit". Bol považovaný za národný kameň cárskeho Ruska, pretože spája dve národné farby červenú a zelenú. Jeho špeciálna vlastnosť: v najlepšom prípade je zelený pri dennom svetle a červený pri umelom svetle. Bol objavený v smaragdovej bani a vďaka svojej dennej zelenej farbe sa spočiatku považoval za smaragd, kým sa nezistilo, že ide o iný minerál. Jeho farebnú zmenu zo zelenomodrej na sýto červenú nespôsobuje jeho vlastná farba, ale zloženie dopadajúceho svetla. Denné svetlo obsahuje veľa modrej, umelé veľa červenej. Dominantnú farbu potom odráža alexandrit.

Alexandrit z Ruska vykazuje najmä zmenu farby zo zelenej na červenú, ktorá zo Srí Lanky zvyčajne tiež, ale alexandrit z Brazílie môže tiež vykazovať zmenu farby z modrej na červenú, čo robí tieto kamene veľmi atraktívnymi.

Ako už bolo spomenuté, alexandrit pochádza z Ruska, no dnes najmä zo Srí Lanky, Brazílie a Tanzánie. Hľadáme veľké kamene s vysokou čistotou a vysokou zmenou farby. Tieto sú extrémne zriedkavé, a preto má kameň veľmi vysoké ceny.

Zmena farby zo zelenej (alebo modrej) na červenú sa meria v percentách, medzi laboratóriami na výrobu drahých kameňov prebieha diskusia o tom, aký stupeň zmeny farby kameň certifikuje ako "chrysoberyl" a aké percento zmeny farby kameň certifikuje ako "Alexandrit". ' Vo väčšine prípadov sa kamene so zmenou farby menšou ako 40 percent označujú ako "chrysoberyl", tie vyššie ako "Alexandrit", ale neexistuje tu žiadna všeobecne platná norma. Jednoduché pravidlo: čím vyššia zmena farby, tým väčší a čistejší kameň, tým bude drahší.

Keďže je na trhu aj syntetický alexandrit, medzinárodný certifikát je pre tento krásny a vzácny drahokam nevyhnutnosťou. Kamene s miernou zmenou farby sa často predávajú ako "Alexandrit", hoci podľa medzinárodnej obchodnej praxe sú to iba "Chrysoberyl".

Laboratórne vytvorený Alexandrit

Od 60 tich rokov minulého storočia sa darí vyrábať aj luďom v laboratóriu Alexandrity.

Kvalitou vynikajú značkové Alexandrity firmy Chatman, ktoré používame aj my, pretože majú nádhernú zeleno smaragdovú farnu s nádychom do tyrkysova. Taktiež mení mierne farbu vplyvom osvetlenia ako prírodný.

Ako u všetkých drahokamov, tak aj tu platí, že synteticky vyrobený drahokam má výzor a vlastnosti ako prírodný, no cena je značne nižšia.

Prírodný Alexandrit je veľmi vzácny a preto veľmi drahý, čím väčší, tým drahší.

Syntetická alternatíva je tiež drahá, pretože jeho výroba je časovo náročná, no je obnoviteľná, preto je lacnejší ako prírodný.