Zafír

20.08.2022

TVRDOST- 9 Moh`s stupnice (10 je max)

ČO JE ZAFÍR?

Zafír je vzácny, krásny a mega odolný drahokam, ktorý sa dodáva v rôznych farbách. Je to 9 na Mohsovej stupnici tvrdosti, čo z neho robí drahokam s najtvrdšou farbou na každodenné nosenie. A je to skvelé pre zásnubné prstene! Tento drahokam prichádza vo všetkých farbách dúhy, okrem červenej, ktorá je jeho príbuzným, rubínom. Sapphire a Ruby sú súčasťou rodiny korundov.

Zafír je farebným "bratom" rubínu a rovnako ako rubín patrí do mineralogickej skupiny korundu. Červený korund sa nazýva "rubín", všetky ostatné farby korundu sa nazývajú "zafír". Samozrejme, najznámejšie sú rôzne odtiene modrej, no nechýbajú ani farby ružová, žltá, oranžová, oranžovo-ružová, biela či zelená.

Zafír, uprednostňovaný už od nepamäti v žiarivo modrej farbe, patrí medzi drahokamy, ktoré si človek najviac váži, či už ako drahokam alebo ako investíciu. Legendárne zafírové bane "kráľovnej zo Sáby" už boli legendárne. Zafír patrí do skupiny korundu, iba červená odroda sa nazýva "rubín", všetky ostatné farby sa nazývajú "zafír".

Svoju modrú farbu získava prienikom oxidu titaničitého. Stretnutie oxidu titaničitého a korundu je na Zemi zriedkavé, ale nie také zriedkavé ako oxid chrómu a korundu v rubíne. Preto sa rezateľný zafír nachádza aj vo viacerých častiach sveta: v rozšírených Himalájach (indický & pakistanský Kašmír, Barma, Kambodža, Thajsko, Vietnam), vo východoafrickej Rift Valley (Srí Lanka, Madagaskar), v Montane v USA a v Austrálii. Veľmi krásne modré zafíry boli nedávno objavené v Etiópii.

Čím je zafír väčší, tým je vzácnejší. Zafír sa vyskytuje v ťažších hmotnostných triedach ako rubín. Preto by ste mali ísť po rastline v smere väčších kameňov, ideálne od hmotnosti cca 3 ct.

Zafír je najčastejšie brúsený v oválnom alebo vankúšovom strihu; za okrúhly strih je mierny príplatok, ostatné strihy ako srdce alebo markíza sa obchodujú so zľavou.

Zvláštnosťou sú hviezdne zafíry: tu sú kryštály titánu (rutil) vložené priečne k smeru rastu kryštálov; ak je kameň vybrúsený správne, vytvorí sa optický efekt hviezdy pohybujúcej sa po drahokame.

Ďalšou špecialitou je "padparadscha" (sinhálsky: "lotosový kvet"), zafír, ktorý je oranžovo-ružový alebo ružovo-oranžový a nachádza sa najmä na Srí Lanke. Je to jediný zafír, kde sa nízka sýtosť farieb cení viac ako hlboký odtieň.

Ak si chcete zafír kúpiť, uistite sa, že kameň "žije", má sa lesknúť a trblietať a čím je farba kameňa intenzívnejšia, čím menej inklúzií má, tým je kvalitnejší. Samozrejme dbajte aj na to, aby bola prírodnej farby, neupravená. Za umiestnenie (indického) kašmíru sa platí extrémny príplatok. Za kamene z Barmy platíte aj príplatok oproti Srí Lanke či Madagaskaru.

Ak niekto verí v ezoteriku a liečivé vlastnosti drahých kameňov, potom zafír zvyšuje schopnosť prejaviť sa a pomáha "znášať veci na zem". Je priradený k planéte Saturn.

ČO JE NA ZAFÍRE TAKÉ ZVLÁŠTNE?

Zafír je odolný, vzácny, super farebný a má akráľovská krvná línia. Takže, keď si vyberiete zafír pre svoj prsteň, ste v dokonalej spoločnosti. Nie je to len jedinečná voľba zásnubného prsteňa, ale tiež ukáže vášmu partnerovi, ako vysoko si ho myslíte. Zafír sa dodáva aj v rôznych odtieňoch, takže môžete nájsť v podstate akékoľvekPantonefarba, po ktorej idete!

PREČO SÚ ZAFÍRY TAKÉ POPULÁRNE?

Zafíry majú v zásnubných prsteňoch bohatú históriu a obstoja v skúške času. V skutočnosti dal Napoleon svojej neveste zafírový zásnubný prsteň,Jozefína, späť v roku 1796. A kameň zostáva v nádhernom stave. Takže zafíry sú obľúbené pre svoju históriu, vzácnosť a dlhovekosť.

Laboratórne vytvorený Zafír

Pri umelých drahokamoch treba najskôr rozlíšiť, či ide o syntézu alebo napodobeninu .

Syntéza drahokamov je kryštál chemicky prispôsobený prírodnému kameňu, ktorý bol vytvorený v laboratóriu. Imitácia na druhej strane pozostáva z iného materiálu, má iné chemické zloženie a/alebo iné fyzikálne vlastnosti ako prírodný kameň, ktorý má byť imitovaný.

Z chemického hľadiska je syntetický rubín určite "skutočný" korund , zatiaľ čo napodobenina iba napodobňuje vzhľad kameňa. Imitácie môžu byť farebné sklo alebo vyrobené z iných lacných materiálov.

Už takmer 150 rokov sa v laboratóriu umelo vyrábajú aj rubíny a zafíry .

Prvý syntetický korund vyrobil v roku 1877 francúzsky vedec Edmond Fremy. Krátko nato vyvinul chemik Auguste Verneuil postup na umelú výrobu korundu vo väčšom meradle.

Pomocou Verneuilovho procesu , ktorý je po ňom pomenovaný, sa dajú vyrábať syntetické rubíny a zafíry takmer v akejkoľvek farbe, od bezfarebnej po žltú, oranžovú, zelenú, modrú a červenú.

Okrem Verneuilovho procesu sa syntetický zafír a rubín úspešne vyrábajú aj pomocou procesov ťahania a toku . Východiskovým bodom pre všetky procesy je roztavený oxid hlinitý, ktorý potom kryštalizuje na takzvaných "zárodočných kryštáloch". Hydrotermálny proces funguje aj pod pretlakom.

Je však možné odlíšiť sa od prírodného korundu, pretože pod mikroskopom syntetický korund vykazuje zakrivené rastové pásiky, pruhované farebné zóny, plynové bubliny a inklúzie z použitého taviva.