Smaragd

20.08.2022

TVRDOST- 7,5 - 8 Moh`s stupnice  (10 je max.)

Tento drahokam, ktorý sa v najlepšom prípade leskne na zeleno, patrí medzi najstaršie cennosti používané človekom. Keď sa hovorí o "smaragde", znamená to len zelený beryl. Najstaršie známe lokality pre smaragdy sú v Kolumbii, ale aj v rakúskom údolí Habach. Dnes sýtozelené exempláre väčšinou pochádzajú zo Zambie v Afrike. Obzvlášť populárne sú sýto zelené, jasné exempláre smaragdu.

Drahokam smaragd so svojou jasnou zelenou patrí medzi drahokamy, ktoré si ľudia najviac cenia. Už v roku 1500 p.n.l. smaragd bol opísaný ako drahý kameň. Smaragd patrí do berylovej skupiny; iba zelená odroda sa nazýva "smaragd", takmer všetky ostatné farby majú svoje vlastné názvy, napríklad "akvamarín" pre svetlomodrú, "morganit" pre oranžovo-hnedú, "goshenit" pre bielu odrodu berylu.

Svoju farbu získava prienikom oxidu chrómu a/alebo vanádu. Áno, čítate správne: oxid chrómu je tiež zodpovedný za sfarbenie smaragdov, rovnako ako rubíny. Oxid chrómu dodáva rubínu červenú farbu a smaragdu zelenú farbu. Dôvod: oba kamene majú rôznu hustotu, teda aj rôzne farby. Rezateľné smaragdy sa nachádzajú v niekoľkých častiach sveta: v Južnej Amerike (Kolumbia a Brazília), v Rusku, v Afrike (Zambia, Etiópia a Egypt); jediné miesto, kde sa v Európe našli brúsené smaragdy, je v údolí Habach v Rakúsku.

Čím je smaragd väčší a čistejší, tým je vzácnejší. Čisté, sýto zelené kamene s hmotnosťou nad 5 ct. sú zriedkavé, bez ohľadu na to, kde sa našli.

Pre smaragd bol vytvorený špeciálny strih, "emerald cut". Pri pohľade zhora to predstavuje obdĺžnik so skosenými rohmi. Dôvod: Smaragd je pórovitejší a ľahšie sa láme ako rubín alebo zafír. Preto sú pri tomto reze rohy skosené, aby nedošlo k odlomeniu. Okrem toho sú akceptované oválne alebo vankúšové strihy; za okrúhly rez sa platí mierna prirážka, ostatné rezy sa obchodujú so zľavou.

Čo je dôležité pri kúpe smaragdu? Kameň by mal "žiť", mal by sa lesknúť a trblietať. Čím je smaragd zelenší (ale bez toho, aby vyzeral ako čierny!), tým menej inklúzií má, tým bude drahší. Za nálezisko v Kolumbii sa platí príplatok.

Ak niekto verí v ezoteriku a liečivé vlastnosti drahých kameňov, potom smaragd zvyšuje ženskosť a pomáha zarábať peniaze. Priraďuje sa k planéte Venuša a teda k ženskosti.

SYNTETICKÉ SMARAGDY: UMELÝ BERYL

Syntetické smaragdy sa často označujú ako "vytvorené", pretože ich chemické a gemologické zloženie je rovnaké ako v prípade prírodných náprotivkov 

Prvá práca o umelej výrobe berylu a tým aj smaragdu pochádza z roku 1848. Smaragd bol potom syntetizovaný v komerčnom meradle pomocou procesu tavenia po prvýkrát v 30. rokoch 20. storočia Jaegerom a Espigom v továrni na výrobu drahých kameňov IG Farben v Nemecku. 

Syntetický smaragd má rovnakú tvrdosť ako prírodný.

Základnými materiálmi používanými v rôznych procesoch sú oxid berýlium, oxid hlinitý, oxid kremičitý a chróman lítny (posledný na farbenie), ako aj v prípade potreby fragmenty prírodných smaragdov. Nové smaragdové kryštály sa potom vytvárajú okolo zárodočných kryštálov, keď sa ochladzujú.