Topas

20.08.2022

TVRDOST- 7 Moh`s stupnice 

Topázy patria medzi silikáty, známe obchodné názvy pre tieto drahokamy sú "Finder's Diamond", Physalit alebo Tarnstein. Názov sa od pradávna odvodzuje od ostrova Topazos v Červenom mori - z ktorého sa však ťažil olivín, ktorý sa dlho zamieňal s topásom - a zo sanskrtského slova "tapas", čo znamená "oheň", resp. "svietiace". Ďalšie kamene s "topazom" v názve sú madeira topaz a dymový topaz: "madeira topaz" je obchodný názov pre citrín alebo ametyst, kým dymový topaz je dymový kremeň.

Topázy sú zvyčajne veľmi dobre vyvinuté a niekedy veľmi rozsiahle kryštály so skleneným leskom na povrchu. Topaz má tvrdosť podľa Mohsa 8 a je veľmi krehký, tj ľahko sa štiepi s hladkými lomovými plochami. Vzhľadom na dobré štiepne vlastnosti sa s topásom ťažko pracuje. Rýchle zmeny teploty alebo nesprávne nastavenie môžu ľahko viesť k prasklinám a prasklinám.
Vo svojej čistej forme je bezfarebný a priehľadný, v dôsledku viacnásobných lomov svetla sa môže javiť ako biely v dôsledku mriežkových defektov. Často sa vyskytuje v jasných farbách, najmä žltej. Ďalšie prirodzene sa vyskytujúce farby sú ružová, hnedo-červená, fialová, svetlomodrá a svetlozelená. Sfarbenie je spôsobené úrovňami oxidácie železa alebo chrómu.
Topaz je obľúbený drahokam, ktorý nie je príliš drahý ani pri veľkých a kvalitných kusoch, ako je to bežné. Vyhľadávané a aj cennejšie sú najmä vzácne farebné varianty: sýtomodré kamene sú v prírode vzácne, no ešte vzácnejšie sú oranžovo-červené alebo žlto-oranžové kamene, ktoré sa označujú ako "cisársky topaz". Rovnako ako ostatné drahokamy sa topásy upravujú ožarovaním a zahrievaním, ožarovanie gama alebo elektrónovými lúčmi vedie k modrým až zelenomodrým kameňom, modré a červenkasté farebné varianty sa dosahujú zahrievaním.
Topaz môže vytvárať veľmi veľké kryštály, najväčšie známe dosahovali dĺžku cez meter a vážili až 2,5 tony. Kryštály s hmotnosťou 100 kg a viac nie sú nezvyčajné. Topázy rastú v rôznych variantoch, na podložke aj ako pevné a granulované varianty. Topaz sa často vyskytuje spolu s berylom alebo minerálmi turmalínovej skupiny v kyslých vyvrelinách, tiež v kyslých vulkanických horninách alebo ako minerálne sypače v riečnych sedimentoch.
Historicky významným náleziskom bol takzvaný slimačí kameň v Sasku, kde sa topásy ťažili predovšetkým v 18. storočí. Dnes sú významné ložiská najmä v Brazílii, kde sa našli niektoré obzvlášť veľké kryštály. Ďalšie ložiská sú napríklad v Afganistane, Pakistane, Alžírsku, Barme, Japonsku, Švédsku, Nórsku a USA.